Vai elementāri varam atšķirt MI radītu tekstu no cilvēka rakstītā?

Ar kādu sajūsmu savulaik visi uzņēmām inovatīvo pieeju teksta apstrādē, kad programma pati pamana kļūdas vai rakstot jau pēc pāris burtiem piedāvā vārdu variantus. Bet laiks iet uz priekšu, nu uz skatuves ir parādījies mākslīgais intelekts (MI), un viss iepriekšējais šķiet vien ziediņi. Tagad tikai atliek padot idejas, piemēram, ChatGPT, un MI ģenerē tekstu gandrīz tikpat veiksmīgi, kā to darītu cilvēka prāts. Bet kā lai atšķir, kas ir īstais teksta autors? Lūk, 5 lietas, kam pievērst uzmanību!

Teikumu garums 

Cilvēka rakstītā tekstā teikumi parasti ir dažāda garuma. Tie var būt gan ļoti gari, gan pavisam īsi. Mākslīgais intelekts turpretī ievēro līdzsvara principu, tāpēc teikumi pēc garuma būs līdzīgi, ar līdzīgu vārdu skaitu. Viss, lai būtu vizuāli pievilcīgs skats. 

Valodas oriģinalitāte

Teksts, ko veido MI, sastāv no plaši izmantotiem vārdu savienojumiem. Cilvēks par to neaizdomājas un raksta pēc izjūtām un pieredzes. Cilvēks var izmantot arvien jaunus tēlainās izteiksmes līdzekļus, kamēr MI izvēlēsies no pieejamās datubāzes, kas, lai arī ir gana plaša, tomēr ierobežota. Tāpēc šādam tekstam var pietrūkt oriģinalitātes, tas var pat šķist kaut kur jau lasīts. 

Emocionalitāte

Ir skaidrs, ka MI nekļūdās, tas ir precīzs it visā, jebkurā tēmā ievēro satura un stila konsekvences. Tas ir viens kārtīgs teicamnieks ar vienmēr pareizu viedokli, tiesa, reizēm tas rada pat tik aplamus apgalvojumus, ka ikvienam lasītājam ir skaidrs – tās ir muļķlības. Un negaidi MI ģenerētā tekstā emocionālu dziļumu vai empātiju.

Turpretī cilvēks, kam diemžēl vai par laimi ir raksturīgi kļūdīties, savā tekstā mēdz ievīt savas sajūtas, emocijas un domas. Tēlaini salīdzinot – cilvēks savu tekstu zīmē un pieslīpē kā mākslinieks gleznu, kamēr MI visu darba virsmu sapunkto vienādi gludu. Bet sarunvalodas laukā MI ir praktiski bezspēcīgs, jo šādam tekstam piemīt pavisam cits stils.

Kontekstuālais paplašinājums

Vienmēr sajūsmu raisa rakstu darbi, kas lasītājā rada emocijas. Tās var būt tekstā ievītas anekdotes, personīgi pārdzīvojumi vai kādas citādas atkāpes. Tas autoram un lasītājam palīdz būt uz viena viļņa. Diemžēl MI šis riekstiņš ir par cietu, jo tā veidotie teksti ir stingri strukturēti, precīzi, bez kādām kontekstuālām atkāpēm. Te nesagaidīsi zemtekstu, noklusējumu un iespēju lasīt starp rindām. Viss būs tieši un lakoniski.

Unikalitāte rokrakstā

Katram rakstniekam ir savs oriģinālais rokraksts. Mēs arī dzīvē esam dažādi. Viens aizraujas ar epitetiem, citam patīk stāstāmo paspilgtināt ar atkāpēm no pamatteksta, ienesot tajā savu personīgo pieredzi. MI te nespēj konkurēt, jo tā saturs ir drīzāk kompilācija no dažādiem rakstiem bez savas rozīnītes un iztēles.

 

Kāds MI varētu uztvert kā biedu cilvēkam, taču, ja mēs to izmantosim pareizos nolūkos kā palīgu, tad sinerģija starp cilvēka emocijām un mākslīgā intelekta iespējām būs milzīga vērtība. Vienkāršu lietu izskaidrošanā ritenis nav jāizgudro no jauna, un te MI var lieti noderēt. Bet cilvēka emocionalitāte ir neaizstājama dzīvīguma un empātijas pievienošanai. 

Vairies no plaģiātisma, neuzķeries uz nepatiesu informāciju un jebkuru lietu no interneta dzīlēm vērtē kritiski!

ORGANIZATORS
SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ
SEKO JAUNUMIEM

MADE WITH ♥ BY WE ARE VERY
@ 2024 SIA WE ARE VERY 

lvLV