5 idejas, kā gudri izmantot mākslīgo intelektu​

Kurš gan kaut reizi nav nonācis situācijā, kad runātājs izmanto tik daudz svešvārdu un sarežģītu terminu, ka beigās jūtamies kā izžmiegts citrons, jo smadzenes visu laiku strādājušas pastiprinātā režīmā. Un viss tikai tāpēc, ka prātā visu laiku esam tulkojuši, ko sarunu biedrs cenšas pateikt. 

Ja gribi, lai tevi gan sadzird, gan saprot, visam jābūt līdzsvarā. Nevajag gluži nolaisties līdz sarunvalodas līmenim, bet zinātniskais referāts arī nebūs labākais variants, ja nu vienīgi tas tiešām nav specifisks zinātniskais darbs. 

 

Tieši tas pats attiecas arī uz komunikāciju e-pastā, sociālajos tīklos un jebkurā citā saziņas kanālā. Ir pat teiciens – ja kāds nespēj izskaidrot sarežģītu lietu vienkārši, iespējams, viņš pats nemaz īsti to nesaprot. Tāpēc tālāk daži padomi, kā elementāri komunicēt par sarežģītām lietām.

Lieto svešvārdus, kurus zina daudzi

Mēs nevaram no svešvārdiem izvairīties pilnībā. Kaut vai tāpēc, ka latviešu valodā daudzām lietām nav latviska apzīmējuma. Te galvenais ir ievērot mēru. Ir milzum daudz svešvārdu, kurus mēs bieži lietojam ikdienā. Tie ir viegli, daudziem saprotami un nevar radīt pārpratumus. Ja izmanto nepopulārus jēdzienus, būtu vēlams tos uzreiz izskaidrot. Pretējā gadījumā tavu sakāmo var interpretēt nepareizi. Un atceries – neizmanto svešvārdus, kuriem īsti nezini nozīmi. Izklausīsies nevis gudrāks, bet tāds… nedaudz apmaldījies.

Ievij tekstā vieglas atkāpes

Ne vienmēr saruna iespējama vienkārša. Reizēm nākas runāt par tiešām sarežģītām lietām, kur skaidrs ir visiem – smadzenes pēc tam kūpēs. Ko darīt? Var mēģināt atvēsināt prātu ar pāris vieglām, bet saturīgām atkāpēm. Ievij tekstā kādus sadzīviskus, visiem saprotamus piemērus no dzīves. Ja tēma ļauj, vari arī pajokot. Tas atslābinās saspringumu. 

Pielāgojies saviem sarunu biedriem

Tu skaties uz auditoriju un viņu sejās redzi tikai apjukumu, tukšas acis un garlaicību. Ja vēl kāds sāk demonstratīvi žāvāties… tad ir pēdējais laiks rīkoties. Maini stratēģiju. Atkarībā no auditorijas vecuma vai, piemēram, profesijas padari savu runu saistošu ar kādām aktivitātēm. Centies sarežģītas lietas pasniegt vienkāršiem vārdiem. 

Būvē saziņu uz stingriem pamatiem

Nekad neiesāc savu sakāmo ar sarežģītām lietām. Ļauj klausītājam vai lasītājam iesildīties. Ieliec labus pamatus un palēnām apaudzē tos ar sarežģīto. Pirms turpini skaidrot ko detalizēti, pārliecinies, ka visi saprot, kāpēc tavs sakāmais ir svarīgs. Jo sarežģītākas struktūras teikumi, jo grūtāk tie ir uztverami.

Izmanto vizuālus efektus

Jebkuru tēmu ir vieglāk uztvert, ja tiek izmantoti kādi vizuāli efekti. Fotogrāfijas, video, infografikas un citi uzskates materiāli būtiski uzlabo informācijas uztveramību. Izdomā dažādus veidus, kā noturēt auditorijas uzmanību. 

 

Lai vienmēr izdodas gan vienkārši izskaidrot sarežģīto, gan saprast vienam otru! 

ORGANIZATORS
SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ
SEKO JAUNUMIEM

MADE WITH ♥ BY WE ARE VERY
@ 2024 SIA WE ARE VERY 

lvLV